Kako izgleda controlling u najboljim srpskim kompanijama?

U sredu 29.5.2019. godine održan je 46. sastanak Kluba CFO&Controlling. Sastanak je otvorio Bojan Šćepanović, predsednik Kluba CFO & Controlling i direktor Menadžment Centra Beograd. Bojan se najpre zahvalio prisutnima što su se odazvali pozivu, a potom predstavio govornike:
- Ameya Khasnis, Senior Game Designer, Eipix Entertaiment
- Milena Radosavljević – Đorić, CFO, Carnex
- Dejan Šiljić, Assistant Director of Finance, Hilton Beograd
- Goran Kukić, Head of Controlling, Thyssenkrupp Materials
Ameya Khasnis nam je predstavio kompaniju i otkrio da je Eipix Entertainment novosadska IT kompanija, registrovana 2005. godine, koja pod sloganom Creating Worlds razvija video igre za različite platforme (PC, Mac, iOS, Android). U dosadašnjem poslovanju kompanija je u saradnji sa američkim izdavačem Big Fish Games, kreirala i izdala 20 HOPA (Hidden Object Puzzle Adventure) igara za globalno tržište. Opisao nam je i koji su to procesi životnog ciklusa F2P igre:
- Planiranje
- Razvoj
- Lansiranje širom sveta
- Obustava
Takođe nam je objasnio da je monetizacija neizostavna stavka koja se mora razmatrati već od početne faze konceptualizacije buduće igre. Iza ovog načina naplate, tj.monetizacije, stoji čitavo more analitičkih i statističkih podataka koji utiču na odluku o odabiru i primeni adekvatnog modela.
Drugi govornik ove večeri bila je zanimljiva matematičarka Milena koja nam je odgovorila kako se razvila ljubav prema finansijama. Radno iskustvo u finansijama počela je da stiče odmah nakon završenog fakulteta, a danas je finansijski direktor u Carnexu. Carnex je 2011. postao deo MK Grupe, a procesi Carnex controllinga su:
- Controlling funkcija
- Budžetiranje
- Izveštavanje menadžmenta
- Podrška menadžmenta
- Prognoziranje
- Upravljanje rizicima
Milena nas je upoznala koji su to glavni KPI-evi koje njena kompanija gleda:
- Finansijski (EBITDA, Neto profit, ROA, ROE)
- Strateški (poštovanje rokova, kvaltet izveštaja, tačnost forecastiranja)
- Razvojni (implementacija i praćenje risk procedura, SMOS, razvoj back up osobe)
Nakon pauze za osveženje i networking Dejan Šiljić nam je ukratko ispričao o svojoj kompaniji, Hilton obuhvata više od 4200 hotela u 94 zemlje sveta. Tu spadaju hoteli čiji je Hilton Worldwide direktni vlasnik, ali i oni čiji je vlasnik franšize kojima upravlja. Controlling u hotelijerstvu je specifičan za razliku od drugih delatnosti. Glavni KPI-evi su:
- Procenat raspoloživih soba
- Prosečna cena po sobi
- Broj gostiju, broj dolazaka, odlazaka
- Usluga po gostu
- FTE
Dejan takođe smatra da su za analizu i donošenje odluka bitni:
- mesečni sastanci
- sastanci rukovodstva
- sastanci na nivou sektora
- monitoring realizacije plana
- izveštavanje menadžmenta
Izazovi sa kojim su se suočavali:
- Novi finansijski sistemi
- Korporativna kultura
- Obuke
- Novo okruženje
Poslednji predavač ove večeri bio je Goran Kukić iz kompanije Thyssenkrupp Materials, koja posluje u Inđiji i ima 60 zaposlenih. Goran nas je podsetio da u svojoj kompaniji primenjuju metodologiju controllinga iz Nemačke. Najbitnije za HR controlling jeste:
- FTE planiranje
- FTE sezonalnost
- Produktivnost po FTE
Ono što je zanimljivo za njihovu kompaniju koja nudi širok spektar proizvoda od čelika i obojenih metala, logističkih rešenja, jeste što supply chain controlling definiše nivo zaliha, po vrednosti i tonaži, a uzimajući u obzir parametre FSN i ABC analize po materijalima.
Prisutnima se na kraju, na dobroj atmosferi i zanimljivoj diskusiji, zahvalio Bojan Šćepanović pozivajući sve na sledeći sastanak Kluba CFO & Controlling.
Autor
Bojan Šćepanović
MCB Menadžment Centar Beograd
063 7004 518