Kako da zaradite novac ako ste nezaposleni?

Najveći problem kod nezaposlenosti je nedostatak novca. Međutim, novac se može zaraditi i ako nemamo posao. Predstavićemo neke načine na koje možete da probate da zaradite novac. Ne garantujemo da će svaki od načina biti uspešan niti da će zarađeni novac biti dovoljan za život, ali verovatno nije naodmet isprobati. Bitno je imati u vidu da se ne treba stideti nikakvog posla, naročito ako donosi novac.
1) Prodaja starih stvari
Period nezaposlenosti možete iskoristiti za prevrtanje tavana, garaže i starih ormana kako bi pospremili stare stvari ili stvari koje više ne koristite.
Za svaku stvar postoji kupac samo je problem naći ih. Naročito su tražene stare knjige. Potencijalne kupce možete naći preko malih oglasa ili preko Interneta. Danas imamo i specijalizovane sajtove u Srbiji na kojima možete oglasiti svoje stvari kao što su: Kupindo i Limundo, tako da fizička razdaljina više nije prepreka. Isto tako postoje sajtovi koji otkupljuju stare knjige. Stare ili nekorišćene stvari možete probati prodati i na pijaci.
Isto tako se možete ponuditi i da svojoj rodbini ili komšiluku pomognete da se oslobodi starih stvari, tako što ćete vi vršiti prodaju a novac ćete podeliti.
2) Sitne usluge
Ako imate neku vrstu veštine, od kuvanje do pranja prozora, možete putem nje zaraditi novac. Ta veština može biti bilo šta što umete i možete da radite. Ne morate biti ni profesionalac, na primer, ako želite da držite časove engleskog jezika, a niste potpuno ovladali njime, možete držati časove deci ili apsolutnim početnicima. Potrebno je samo da spustite cenu.
Razmislite šta bi to bilo traženo u vašem kraju, a što bi vi mogli da radite i postavite oglas u lokalnim novinama, izlepite plakate po obližnjim zgradama ili podelite flajere. Naravno, obavestite sve osobe koje poznajete. Sada ćemo nabrojate neke od sitnih usluga koje možete obavljati. Naravno, ovaj spisak nije potpun i može se odnositi na bilo šta:
- držanje časova
- čuvanje dece
- pomoć oko izrade sajtova
- frizerske usluge, feniranje
- prodaja domaćih kolača
- čišćenje stanova
- pomoć u kući starijim osobama
- ručni radovi
- rad preko interneta
- pomoć oko računara
- krojačke usluge
- popravka automobila
- pomoć oko selidbe
- šetnja kućnih ljubimaca
- …..
- i još mnogo toga
3) Iznajmite stan ili nekretninu
Ako imate u vlasništvu neki stan ili bilo kakvu nekretninu možete je iznajmiti. U slučaju da imate veći stan, možete iznajmiti jednu od soba studentima.
4) Preprodaja, sitna trgovina
U nekim delovima zemlje ili čak i grada određeni proizvodi su jeftiniji od onih u drugim delovima zemlje. Na primer u Beogradu se može naći jeftina garderoba dok u manjim mestima izbor nije tako širok. Ako uočite neku takvu nepodudarnost, to predstavlja odličnu poslovnu priliku.
5) Povremeni poslovi
U malim oglasima se često oglašavaju povremeni poslovi. Na primer, nekome je potrebno pomoći oko gradnje nove kući ili slično. Isto tako u zadrugama se takođe mogu naći povremeni poslovi. U nekim slučajevima može biti od pomoći direktan odlazak u firmu i raspitivanje da li im je potreban privremeni radnik.
6) Poljoprivreda
Jedna od opcija predstavlja i bavljenje poljoprivredom. Proizvode možete prodavati na pijaci, ličnim kontaktima ili isto preko Interneta.
7) Siva ekonomija odnosno šverc
Siva ekonomija je kažnjiva zakonom, i predstavlja svaku aktivnost kojom se izbegava plaćanje poreza.Ovde nećemo mnogo objašnjavati kako i šta, ali eto samo da znate da je to jedna od opcija za zaradu novca. U doba sankcija siva ekonomija je bila glavni izvor prihoda mnogih porodica.
Preneto sa sajta: www.radniodnos.com
Autor
Bojan Šćepanović
MCB Menadžment Centar Beograd
063 7004 518
3 Komentara
Hvala na savetima, po nekad pitam i svoje stranke koje u generalijama nevedu da se izdržavaju povremenim radom, niko neće da kaže šta radi.
Sve što ste predložili je siva ekomija, no da se preživi mora. I dokle tako?
Kada će privredna društva u Srbiji da odgovaraju za diskriminaciju svake vrste, posebno starosne pri zapošljavanju?
Uh, sa kakvim bi apetitom rešavala takav predmet, samo da inspekcija rada radi svoj posao i da ne čuva veštački socijalni mir, rad na crno, neprijavljivanje i neplaćanje radnika, naše dece, uglavnom.
Ni jedno od ovih predloga nije rešenje problema nemanja posla, odnosno problema nezaposlenosti. Kao i za pronalazak posla, kao i za ove, vrlo privremene poslove i ne mnogo unosne, i ovde treba puno vremena i truda utrošiti da bi se nešto uradilo, a ako pričamo o sivoj ekonomiji, ili preprodaji na pijacama i drugim mestima, i ovde vam treba početni kapital koji, pitanje je da li neko ima u današnje vreme… Sa druge strane, početi baviti se nečim što nije struka, nije dugoročno i na taj način zanemariti ono što imate, što ste godinama radili, učili i borili se da postignete, znači baciti sve u vodu do sad što je bilo i početi ispod nule…
Ne budalasaj…,