Da li ste znali da je produktivnost u ekonomiji skoro ista kao i produktivnost za vašim stolom?
Produktivnost meri količinu stvorene vrednosti za svaki sat koji se radi u društvu.
Verovatno znate da je količina posla koji možete da obavite u jednom danu vaša stopa produktivnosti. Produktivnost u ekonomiji je skoro ista kao i produktivnost za vašim stolom. Ali za kompanije ili čak zemlje, merenje produktivnosti je malo složenije od toga koliko ste uspeli da održite video poziv zbog građevinske buke sa ulice ili neprestanog mjaukanja vaše mačke.
Na nivou zemlje, produktivnost može značiti razliku između dobrog i ne tako dobrog životnog standarda. Za kompaniju, produktivnost može da odredi da li može da priušti povećanje plata za svoje zaposlene ili čak može da nastavi sa radom. Stagniranje ili smanjenje produktivnosti može dovesti do ozbiljnih problema za pojedince, organizacije i nacije.
Razumevanje šta je ekonomska produktivnost i kako funkcioniše je ključno za rad na njenom održavanju i povećanju. Ovde ćemo duboko zaroniti u teoriju i praksu produktivnosti.

Koje su različite vrste produktivnosti?
Već smo se dotakli produktivnosti rada. Na nivou zemlje, produktivnost rada se često izračunava kao odnos BDP-a po ukupno odrađenim satima. Dakle, ako je BDP jedne zemlje bio 1 trilion dolara i njeni ljudi su radili 20 milijardi sati da bi stvorili tu vrednost, produktivnost rada zemlje bi bila 50 dolara po satu. Rast produktivnosti rada je ključan za povećanje plata i životnog standarda i pomaže u povećanju kupovne moći potrošača. Ekonomisti mere i druge vrste produktivnosti. Produktivnost kapitala je mera koliko dobro se fizički kapital—kao što su nekretnine, oprema i inventar—koristi za generisanje rezultata kao što su dobra i usluge. (Produktivnost kapitala i produktivnost rada se često posmatraju zajedno kao indikator ukupnog životnog standarda zemlje.) A ukupna faktorska produktivnost je deo rasta proizvodnje koji se ne objašnjava rastom rada ili kapitala. Ovu vrstu produktivnosti možete nazvati „rast vođen inovacijama“.