DA LI I VI PRATITE MICROSOFT MODU? Miloš Pucarević, Business Development Manager, GoPro.
GoPro Business Intelligence poslovno izveštavanje za Microsoft Dynamics NAV je rešenje koje obezbeđuje detaljne analize i izveštaje, dashboarde i praćenje ključnih indikatora performansi (KPI), kako bi se korisniku obezbedilo adekvatno praćenje poslovanja konkretnog poslovnog sistema.
[caption id="attachment_26750" align="aligncenter" width="550"]
Miloš Pucarević, Business Development Manager, GoPro.[/caption]
Ovaj moderan analitički alat omogućava donosiocima odluka pravovremeno reagovanje na izazove koje donosi savremeno poslovno okruženje. Napredni sistemi izveštavanja transformišu podatke u upotrebljive informacije koje mogu biti od presudnog značaja pri donošenju ključnih odluka vezanih za buduće poslovanje kompanije.
U eri poslovnih sistema sa velikim količinama podataka, dobro, tačno i pravovremeno izveštavanje je preduslov za kvalitetno donošenje odluka i upravljanje kompanijom.
Korisniku su omogućene:
Ukoliko donesete takvu poslovnu odluku, izveštaji i analize vaše kompanije mogu biti dostupni i preko web browsera. Izveštaji se kreiraju uz pomoć MS SQL Server Reporting Servicea. U zavisnosti od zahteva, u poslovni sistem može da se implementira i MS SharePoint Server za deljenje svih vaših izveštaja i analiza. GoPro Business Intelligence omogućava kreiranje scorecards izveštaja sa ključnim indikatorima performansi vašeg poslovnog sistema koji vašim menadžerima mogu biti dostupni preko web browsera i na mobilnim uređajima.
Ono što je najvažnije je da ćete sa GoPro Business Intelligence poslovnim izveštavanjem imati jednu, centralizovanu verziju istinitih podataka na koju možete uvek da se oslonite.
Korisnici BI rešenja u okviru jedne kompanije, imaju veliki benefit od različitih izveštaja i analiza koje mogu pratiti i na osnovu njih donositi zaključke, analizirajući zakonitosti događaja iz prošlosti, sa ciljem da se isti predvide u budućnosti.
Microsoft Power BI
Microsoft Power BI predstavlja moderan analitički alat koji se koristi za vizuelizaciju i analizu podataka, uz razmenu ključnih poslovnih informacija. Kao napredan sistem izveštavanja, Power BI daje detaljan i celokupan uvid u najvažnije poslovne pokazatelje, sa mogućnošću ažuriranja podataka u skladu sa dinamikom osvežavanja Data Warehouse, odnosno ostalih povezanih sistema. Transformacija podataka u upotrebljive i korisne poslovne informacije sam proces odlučivanja čini efikasnijim. Na taj način se donosiocima odluka pruža mogućnost blagovremenog reagovanja na izazove i promene koje donosi dinamično poslovno okruženje.
Prednosti Power BI izveštavanja:

- Jednostavna analiza i uvid u najbitnije podatke koji predstavljaju korisne informacije;
- Analiza najbitnijih parametara (primer: tokovi gotovine, profitabilnosti i analiza zaliha);
- Pregled poslovanja iz svakog ugla, uključujući neograničene i brze multidimenzione analize i unakrsne analize poslovnih knjiga;
- Pristup automatizovanim tokovima izveštavanja i ušteda novca i vremena utrošenog na “ručno” izveštavanje;
- Postavljanje bilo kog pitanja o performansama, u bilo koje vreme i dobijanje odgovora u istom trenutku;
- Analiza istorijskih podataka, kako iz tekućeg sistema, tako i podataka iz nekog drugog softvera;
- Mogućnost dodatne integracije podataka iz različitih izvora i baza podataka;
- Mogućnost objedinjavanja i sumarne analize podataka iz više NAV kompanija;
- Inventory (Zalihe),
- Sales (Prodaja),
- General Ledger (Stavke GK),
- Debts and Claims (Dugovanja i potraživanja),
- Shipments (Otpremnice),
- Sales Archive (Arhiva prodaje),
- Manufacturing (Proizvodnja),
- Stock Kepping Units (Magacinske jedinice).
- Finansije (saldo po godinama, bruto bilans, Cash Flow, kretanje prihoda i rashoda, radni kapital i likvidnost, kretanje dugovanja i potraživanja, profitabilnost…);
- Prodaja (prodaja po godinama, prodaja po lokacijama, najbolji kupci, Top 10 artikala/ prodavaca/ kupaca, analiza po artiklu, ABC analiza, planovi i realizacija…)
- Nabavka (nabavka po godinama, Top 10 dobavljača/ artikala, Dom/ Ino dobavljači, troškovi po grupama artikala, vrednost nabavke i ostvaren profit…)
- Zalihe (zalihe po godinama, top 20 artikala, odnos prodaja–nabavka–zalihe, nabavka po kategorijama artikala…)


- Mogućnost pristupa različitim izvorima podataka, kao i integracija tih podataka prilikom kreiranja interaktivnih izveštaja;
- Jednom kreirani izveštaji su u svakom trenutku dostupni ključnim stejkholderima, čime se obezbeđuje relevantnost poslovnih informacija;
- Mogućnost korišćenja najnaprednijeg seta komponenti za vizualizaciju podataka sa ciljem direktnog uvida u trendove poslovanja – kako na najvišem nivou, tako i do detalja korišćenjem podržanih drill-down tehnika;
- Mogućnost pristupa izveštajima putem različitih mobilnih platformi (telefoni, tableti) uz podršku za veliki broj operativnih sistema.



Tekst je preuzet iz Controlling magazina #14. Ceo magazin možete pročitati na ovom linku.
Još zanimljivih tekstova možete pročitati na ovom linku.