29 najlošijih kompanija u Srbiji u 2010

Uh, ovde su mi kompanije platile da dođu na spisak
Pored ovog teksta o možda bi bilo zgodno da pogledaš i tekstove:
Prvo idemo objašnjenje oko metodologije i odakle ove kompanije na spisku.
Časopis Ekonom:East svake godine izdaje specijalno godišnje izdanje TOP 300. U tom izdanju uzimaju zvanične podatke sa APR (finansijski izveštaji preduzeća), zatim ih malo sređuju, doteruju, šminkaju, bla, bla… i dobijamo pregled TOP 300. Početkom decembra izašao je novi broj sa zvaničnim podacima za 2010 godinu.
U TOP 300 kompanije su sređene po više različitih kriterijuma (prodaja, EBITDA, zaduženost, delatnost…). No, najčešće se gleda – prodaja. Dakle, ako je neko više prodao, onda je on na višem mestu. I obrnuto. Ukoliko želite da vidite koje su najveće kompanije po prodaji, pogledajte sledeći članak (Najveće kompanije u Srbiji).
Napomena oko boja (zeleno, crveno, bez boja). Da bih ti olakšao obojio sam tabelu. Ovde je pregled racio brojeva kao i norma koje sam koristio. Za pojedine racio brojeve (EBITDA) trebalo bi uraditi i korekcije po delatnostima, no… Nema se vremena, pare, žena, mala deca… Mislim da je i ovako izveštaj koristan, zar ne?
Samo objašnjenje oko EBITDA i ROE možeš ronaći na ranijim tekstovima na MCB Blogu. Dovoljno je da klikneš na podvučenu reč EBITDA ili ROE… i ode ti na novi tekst.
- “RBR” predstavlja redni broj veličine preduzeća po prodaji u TOP 300.
- “Ocena” je moja finansijska ocena na osnovu gornjih racio brojeva.
1 je najslabija ocena, a 5 najbolja. Kao u školi - Iznosi “prodaja”, “kapital” i “neto dug” su milionima €
- “Neto dug” znači koliko kompanija ima kredita (umanjenih za keš)
E sad, ako si shvatio odakle mi ovi podaci (sve su javno dostupni podaci) sada idemo da gledamo i konkretne kompanije. Ako se pitaš zašto su ove kompanije loše u finansijskom smislu, postoji nekoliko bazičnih odgovora:
- imaju pad prodaje
- negativan EBITDA
- previše su zadužene
- slab ROE
Neke od ovih kompanija su godinama u problemu (JAT, Petrohemija), neke u poslednjih 2-3 godine (Velefarm, Jugohemija), a neke su otišle u stečaj (Pakom, Futura Plus). Takođe, pojedine kompanije su deo stranih multinacionalnih kompanija (BAT, CDE S…) pa onda “bogati tata iz Amerike” daje pare za gubitke.
Ove kompanije su loše u finansijskom smislu. Neke od njih su verovatno dobre u ostalim aspektima poslovanja (tržište, rad sa ljudima, kvalitet proizvoda…) no to nije predmet ovog teksta. Još jednom da napomenem – ovo su javno dostupni podaci koje svako može da pogleda na APR i koje su same kompanije dostavile. Pa, po onoj Đoletovoj – “ako oni lažu mene, onda i ja lažem vas”.
I na kraju malo srednjoškoske literature:
“Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica nesrećna je na svoj način.”
Da li znate ko je to napisao?
Klikni na sliku da je uveličaš!
Autor
Bojan Šćepanović
MCB Menadžment Centar Beograd
063 7004 518
5 Komentara
Bojane,
Vrlo zanimljiv članak, kao ustalom i onaj prethodni o Top 30 kompanija. Jasno je da su ovo javno dostupni podaci, koje firme dostavljaju APR-u i tačno je da to tamo piše. Medjutim, što bi rekli klinci; piše i na autobusu Lasta (ili Raketa), ali ipak leti.
Dakle, postavlja se pitanje tačnosti ovih podataka, koje firme objavljuju u svom zvaničnom završnom računu. Možda to oni rade sa nekom namerom, da bi platili manji porez na dobit, da bi svom vlasniku (iz inostranstva) prikazali stanje lošijim nego što jeste, pa zato ne moraju da isplačuju dividende, itd…
P.S. A ovo za literaturu; pa naravno da to svi znaju koji imaju srednjoškolce u kući; prva rečenica romana “Ana Karenjina”.
Isto kao i ona čuvena: “Većim delom svoga toka reka Drina ….”
Jovo,
slažem se da je nekada teško uhvatiti “pravu sliku” kompanije. Najbolji savet mi je dao Robert Perez 1998 – “bilansi su izraz političke volje onih koji ga prave”
Npr, na Klubu Controllora (ICV Srbija) tema koja najviše zanima controllore je “GREŠKE I KRAĐE U CONTROLLINGU ?” A vrlo visoko je i tema “Kreativno računovodstvo/controlling”
Moja preporuka je uvek da se procenjuje RIZIK poslovanja sa kompanijom, gde je finansijski rizik jedan od BITNIH faktora. Nije jedini rizik, no dosta govori o kompaniji. A i o menadžmentu.
Dakle, ove kompanije LOŠE stoje u finansijskom smislu, kao što one NAJBOLJE kompanije zaista DOBRO posluju. Npr, Tetra Pak
Takođe, što je veća kompanija (a sve ovo su velike kompanije) manja je mogućnost za “štimanje”. Naravno, postoji i tu hiljadu caka (to će biti tema posebnog posta) no generalno velike kompanije imaju manje manevarskog prostora za “štimanje”.
Svaka čast za dobro poznavanje srednjoškolskog gradiva. Lepo je kada tata prati klince u razvoju… Moja ćerka sledeće godine ide u gimnaziju pa se nadam da ću uspeti da je motivišem da pročita nešto duže od Facebook Update i Walla
sto se builansa sa APR-a tice svi znamo da su ”stimovani” iliti ”kuvani”.
Iskreno verujem, da ne kazem tvrdim, da je situacija puno gora nego sto slika (bilans) kaze.
Razlog je vrlo jednostavan, sve kompanije su u kreditima i u cilju ”reporgramiranja” tj hvatanja jos malo kiseonika bilansi su dosta okreceni u roze.
Sto se kreativnog racunovodstva tice….ono je na dosta niskom nivou i uglavnom su cake su u nivou kadrova koji ”izrazavaju politicku volju”….
A gde su Železnice Srbije?
pa, nisu na spisku – ima i gorih…:)